Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy wnioski odnośnie do preferowanej tematyki. Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie pięciu najczęściej czytanych artykułów, które mogłeś ominąć.
- Leczenie nawrotu raka drobnokomórkowego płuc
W prestiżowym czasopiśmie „The Lancet Oncology” opublikowano wyniki wieloośrodkowego badania porównującego skuteczność i bezpieczeństwo dwóch terapii: monoterapii niwolumabem z terapią łączną niwolumab plus ipilimumab u pacjentów z rakiem drobnokomórkowym płuc. Naukowcy z sześciu krajów zebrali grupę 216 dorosłych pacjentów z rakiem drobnokomórkowym płuc po co najmniej jednym nieskutecznym leczeniu schematem z pochodnymi platyny. Z naszego tekstu dowiesz się, jaka była odpowiedź na leczenie, u których chorych częściej wystąpiły działania niepożądane oraz jaki był wynik tego badania.
Kliknij tutaj i dowiedz się więcej.
- Efekt interpretacji badań mammograficznych
Od prawidłowej interpretacji badań mammograficznych zależy los Twojego pacjenta. Jest to trudne zadanie i może prowadzić zarówno do nadinterpretacji, jak i wyników fałszywie ujemnych. Na łamach czasopisma „JAMA” opublikowano wyniki badania brytyjskich naukowców, którzy porównali opisy mammograficzne pochodzące z 46 niezależnych ośrodków diagnostycznych chorób sutka. Z naszego tekstu dowiesz się m.in., czy różna kolejność odczytywania badania względem tej samej kolejności powoduje różnicę w wykrywaniu raka piersi.
Przeczytaj całość na stronie.
- Prawa lekarza: 5 pytań o świadczenia zdrowotne z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii
Nasz ekspert, prawnik Radosław Tymiński, rozwiał pięć najczęstszych wątpliwości dotyczących anestezjologii. Z naszego artykułu dowiesz się m.in., co oznacza sformułowanie, że lekarz dokonujący znieczulenia musi znajdować się „w bezpośredniej bliskości pacjenta” przez cały czas trwania znieczulenia oraz czy wszystkie badania dodatkowe niezbędne do zakwalifikowania pacjenta do znieczulenia powinien zlecać lekarz prowadzący.
Przeczytaj porady naszego eksperta tutaj.
- Czy nowotwory są dziedziczne?
Jak powszechnie wiadomo, nowotwory są drugą przyczyną zgonów, po chorobach sercowo-naczyniowych. Rosnąca liczba zachorowań motywuje badaczy do poszukiwania coraz to nowszych i lepszych strategii leczenia onkologicznego. Badacze z krajów skandynawskich przeprowadzili analizę prospektywną oceniającą ryzyko dziedziczności nowotworów wśród bliźniaków, której wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu „JAMA”. Z naszego tekstu dowiesz się, jakie były wyniki tego badania i czy rzeczywiście nowotwory są dziedziczne.
Dowiedz się więcej tutaj.
- Zapobieganie popromiennemu włóknieniu skóry – nowa metoda leczenia
Po leczeniu radioterapią występują częste działania niepożądane, takie jak rumień czy martwica tkanki tłuszczowej. Czasem zdarza się, że skutki uboczne są tak dotkliwe, że pacjenci zaprzestają dalszego leczenia. Na łamach czasopisma „Journal of the Federation of American Societies for Experimental Biology” opublikowano wyniki badania oceniającego skuteczność pasty zawierającej bloker receptora adenozynowego A2 w zapobieganiu i leczeniu popromiennego, włóknistego odczynu skórnego nazywanego „radiation dermatitis”. Z naszego artykułu dowiesz się, czy pasta rzeczywiście zmniejsza występowanie działań niepożądanych i w jaki sposób naukowcy badali ten problem.
Dowiedz się więcej tutaj.
More from Publikacje
Długoterminowa skuteczność leczenia siatkówczaka
Siatkówczak (retinoblastoma) to jeden z częstszych nowotworów złośliwych u dzieci, najczęstszy nowotwór wewnątrzgałkowy. Może występować w postaci dziedzicznej oraz niedziedzicznej, …
Weliparyb z karboplatyną w terapii raka piersi
Generyczne i kliniczne zróżnicowanie raka piersi stanowi wyzwanie w identyfikacji najlepszej opcji terapeutycznej. W lipcowym wydaniu "The New England Journal …
Nowa nadzieja w leczeniu pacjentów z rakiem jelita grubego
MABp1 (Xilonix, XBiotech Inc)- nowe przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko interleukinie-1α znacząco poprawia wyniki kliniczne oraz przeżycie całkowite u objawowych pacjentów …