Żyjemy w czasach rewolucji elektronicznej, a w ostatnich latach przeżywamy prawdziwy boom na technologie mobilne – smartfony, tablety i związane z nimi gadżety. Popularne stają się urządzenia rozszerzające możliwości naszych inteligentnych telefonów, co w szczególności dotyczy wszelkich sensorów, zegarków i bezprzewodowych odpowiedników tradycyjnych narzędzi diagnostycznych (np. ciśnieniomierzy). W dniach 6-9 stycznia bieżącego roku odbyły się coroczne Consumer Electronics Show (CES, pokaz elektroniki użytkowej), czyli największe na świecie targi elektroniki, na których prezentowane są nadchodzące nowinki technologiczne. Czy w tym roku pojawiły się jakieś interesujące gadżety medyczne?
Na tegorocznych targach CES, które zakończyły się 9 stycznia bieżącego roku, zaprezentowano wiele ciekawych rozwiązan, z których część jest bezpośrednio powiązana z branżą medyczną. Obecnie medyczne gadżety stają się coraz popularniejsze i wkrótce spora część entuzjastów będzie posiadać takie urządzenie. W tym roku prym wiodły gadżety z grupy „wearables” (ang. ubieralny) oraz bezdotykowych. Poniżej znajduje się przegląd najciekawszych nowości.
Skulpt Aim
Ludzie uprawający intensywnie sport chcą być bardziej świadomi zmian zachodzących w ich ciałach po aktywności fizycznej. Nowe urządzenie Skulpt Aim wykorzystuje technologię EIM do pomiaru jakości mięśni (ang. muscle quality – MQ) oraz procentowe stężenie tłuszczu w ciele. Analizuje tysiące punktów, z których zbiera dane na temat 24 różnych grup mięśniowych. Sprzęt może pomóc określić efektywność treningu, ale także w trakcie rehabilitacji z powodu urazu – pacjent monitoruje przyrost masy mięśniowej, gdzie wcześniej tkanki zostały uszkodzone. Jeden Skulpt wystarczy dla wszystkich domowników – obsługuje on bowiem do 6 różnych użytkowników.
Źródło: www.skulpt.me/index-4.html
KiCoPen
Cambridge Consultat zaprezentowało swój innowacyjny pen do podawania insuliny. Na rynku istnieją już podobne urządzenia z grupy inteligentnych penów, jednakże KiCoPen pozwala na śledzenie każdego wstrzyknięcia bez polegania na zawodnej baterii oraz innych technologiach mogących powodować błędy. Zamiast tego, wykorzystuje on ciekawą technologię wytwarzania energii służącej do zasilania prostego chipa – prąd generuje czynność zdejmowania nasadki ochronnej. Wszystkie uzyskane informacje na temat iniekcji są przesyłane do smartfona. Urządzenie jest bardzo pomocne w przestrzeganiu właściwego schematu dawkowania insuliny – zapisuje w pamięci telefonu informacje o dokładnej dawce insuliny oraz czasie podania. Wszystko to skutkuje lepszą kontrolą glikemii i mniejszą szansą na rozwój późnych powikłań cukrzycy.
Źródło: carrington.edu/blog/student-tips/technology/ces-2015-amazing-new-medical-devices-see/
Liif pillbox
Współczesna medycyna poczyniła znaczny postęp w przedłużaniu życia pacjenta, jednak dużym problemem stało się właściwe przestrzeganie zaleceń lekarskich (ang. compliance – stosowanie się). Chory w podeszłym wieku często nie jest w stanie przyjmować kilkunastu różnych medykametów o różnych porach dnia. Problem rozwiązać może innowacyjny wynalazek o nazwie Liif pillbox. Ma on kształt nieco większego pudełeczka z przegródkami na leki, które synchronizuje się ze smartfonem i we właściwym momencie przysyła przypomnienie o konieczności zażycia jednego z preparatów. Aplikację można ponadto połączyć z innymi elektronicznymi pudełkami na leki, by jeden członek rodziny (np. dorosłe dziecko) był w stanie kontrolować terapię swoich bliskich (np. rodziców).
Źródło: www.tricella.com
Lechal
Indyjska firma Ducere Technologie powstała z myślą o pomocy osobom niewidomym lub niedowidzącym – celem było opracowanie rozwiązania, które pomogłoby im lepiej poruszać się po świecie. Wkładkę Lechal wsuwa się do zwykłego buta(np. podczas spaceru), gdzie wykorzystuje ona technologię Bluetooth do synchronizacji ze smartfonem użytkownika i poprowadzi ich za pomocą prostych poleceń głosowych i wibracji. Wyposażona jest dodatkowo w interaktywną ładowarkę odpowiadającą na sygnały dźwiękowe. System Lechal jest także przydatny dla osób z prawidłowym widzeniem: odpowiednia aplikacja pozwala użytkownikowi śledzić przebieg treningów i osiąganie określonych celów fitness. W przyszłości firma chce zaimplementować inne funkcje, które pomagałyby w utrzymaniu właściwej postawy bądź mierzyły ilość przebytych kroków – możliwości rozszerzenia funkcjonalności fitness są praktycznie nieograniczone.
Źródło: lechal.com/products.html
Masimo
Masimo MightySat jest prostym gadżetem służącym do pomiaru saturacji tlenem oraz pulsu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych pulsoksymetrów, zakłada się go na palec pacjenta, jednakże ruch w żaden sposób nie wpływa na funkcjonalność urządzenia – pacjent może w tym czasie biegać, skakać i wykonywać inne ćwiczenia fizyczne. Pozwala to na dokładne rejestrowanie parametrów podczas treningów, co może być bardzo przydatne dla osób zajmujących się profesjonalnie trenowaniem innych ludzi. Gadżet wykorzystuje Bluetooth do łączenia się ze smartfonem (kompatybilny jest z iOS oraz Androidem).
Źródło: www.marketwired.com/press-release/masimo-unveils-mightysat-consumer-electronics-show-first-fingertip-pulse-oximeter-with-nasdaq-masi-1980191.htm
Gadżety z serii My
Francuska firma Bewell zaprezentowała kilka interesujących gadżetów służących do pomiaru różnych parametrów naszego ciała i bezprzewodowego przesyłania wyników do smartfona lub komputera. MyThermo jest rodzajem bezdotykowego termometru, który można wykorzystać do pomiaru wahań temperatury ciała. MyTensio to rodzaj bezprzewodowego mankietu do pomiaru ciśnienia tętniczego (pasuje tutaj określenie „Holter przyszłości”). MyOxy, podobnie jak w przypadku MightySat, pozwala na pomiar saturacji tlenem.
Źródło: carrington.edu/blog/student-tips/technology/ces-2015-amazing-new-medical-devices-see/
Nanthealth HBox
Firma Blackberry przedstawiła swoje nowe smartfony i jednocześnie postanowiła spróbować swoich sił na rozwijającym się rynku gadżetów medycznych. Nanhearth Hbox jest przenośnym urządzeniem zbierającym dane medyczne pod kontrolą systemu operacyjnego opartego na QNX. Wszystkie gromadzone informacje są odpowiednio szyfrowane. Sprzęt łączy się bezprzewodowo z innymi urządzeniami medycznymi oraz sensorami pomiarowymi. HBox ma być stale połączony z platformą BES (BlackBerry Enterprise Server).
Źródło: blogs.blackberry.com/2015/01/ces-2015-blackberry-launches-iot/
Emiota Belty
Warte uwagi koncepcje dotyczą nie tylko sprzętu bezpośrednio odpowiedzialnego za nasze zdrowie, ale także takich urządzeń, które wpływają na nasz codzienny komfort. Belty to inteligentny mechaniczny pasek, który może poszerzać się lub zwężać w zależności od aktualnego „wypełnienia” naszego brzucha (np. po posiłku). Funkcjonalność jest aktywna zarówno podczas siedzenia, jak i w pozycji stojącej. Dodatkowo, w przypadku zbyt długiego przebywania w pozycji siedzącej pasek wysyła powiadomienie (wibracyjnie) o konieczności zmiany pozycji.
Źródło: rt.com/news/219895-belt-loosens-smart-consumer/
1. rt.com/news/219895-belt-loosens-smart-consumer/
2. press.blackberry.com/press/2015/blackberry-provides-software-platform-for-nanthealths-internet-o.html
3. carrington.edu/blog/student-tips/technology/ces-2015-amazing-new-medical-devices-see/
4. www.marketwired.com/press-release/masimo-unveils-mightysat-consumer-electronics-show-first-fingertip-pulse-oximeter-with-nasdaq-masi-1980191.htm
5. lechal.com/products.html
6. www.skulpt.me/index-4.html
More from Doniesienia
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …