Podczas II Kongresu Współczesnej Onkologii dr Federico Cappuzzo (ekspert – dyrektor Oddziału Onkologii w Szpitalu w Livorno) podkreślił znaczenie leczenia spersonalizowanego, wykorzystującego leki najnowszej generacji oraz najnowsze osiągnięcia medycyny w walce z rakiem płuc.
Według dr Cappuzzo jedną z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod leczenia niedrobno komórkowego raka płuc (czyli występującego obecnie najczęściej) jest leczenie celowane inhibitorami kinazy tyrozynowej, które w odróżnieniu od chemioterapii atakują wybiórczo komórki nowotworowe i hamują wzrost guza.
Inhibitory kinazy tyrozynowej blokują rozrost komórek nowotworowych poprzez oddziaływanie bezpośrednio na białko czynnika wzrostu chorej komórki – główny efekt takiej terapii to zahamowanie wzrostu guza, a także jego zmniejszenie. Tego typu ustabilizowanie wzrostu guza jest kluczowym działaniem w przypadku terapii mającej na celu przedłużenie życia pacjenta.
Dotychczasowo pacjenci po zabiegu operacyjnym byli poddawani chemioterapii, po jej zakończeniu był okres obserwacji i kontrolowania raka, następnie ewentualnie proponowano kolejną terapię – nazwyaną podtrzymującą z udziałem inhibitorów kinazy tyrozynowej.
Ze względu na śmierć pacjentów lub na ich zły stan zdrowia po okresie obserwacji, aż 46 proc. z obserwowanych nie mogło otrzymać leczenia podtrzymującego. Dlatego lekarze postanowili, aby dla tych pacjentów, którzy się do tego kwalifikują i dla tych, którzy chcą być dalej leczeni po chemioterapii, zrezygnować z okresu obserwacji organizmu i od razu do terapii podtrzymującej wprowadzić inhibitory kinazy tyrozynowej.
Pacjenci leczeni tylko chemioterapią, mieli statystycznie szanse na dożycie 10 miesięcy od zabiegu, po wprowadzeniu nowych leków okres ten wydłużył się do około 14 miesięcy.
Obecnie naukowcy dochodzą co wniosków, że leczenie spersonalizowane – czyli takie dobieranie leków, aby jak najlepiej pomóc w zwalczaniu nowotworu, jest w tym momencie najbardziej pożądaną i skuteczną metodą walki z rakiem. Przy leczeniu celowanym istotna jest również dokładna diagnostyka – ustalenie podtypu histopatologicznego guza.
II Kongres Współczesnej Onkologii (Poznań 2010) – spotkanie z ekspertem Dr Federico Cappuzzo
PAP
More from Doniesienia
Trzy najczęściej oglądane materiały wideo
Od lat przeprowadzamy wywiady i rozmawiamy z najwybitniejszymi ekspertami medycznymi w Polsce i za granicą. Jesteśmy na najważniejszych konferencjach i …
Pięć najczęściej czytanych artykułów
Stale monitorujemy aktywność naszych użytkowników i obserwujemy, które materiały cieszą się największą popularnością. Analizujemy, dlaczego tak się dzieje, i wyciągamy …
Pięć najciekawszych artykułów, które mogłeś ominąć
Drogi lekarzu, przygotowaliśmy dla Ciebie pięć najciekawszych artykułów, które powinieneś poznać, aby lepiej i skuteczniej leczyć swoich pacjentów. Wiedza medyczna …